A 2018-as tanévben is megrendezésre került  A Magyar Természettudományi Társulat főszervezésében a Hevesy György Kárpát – Medencei vetélkedő.

A megyei vetélkedőn I. helyet szerezve továbbjutottam 8. helyezettként a Kárpát- Medencei országos döntőre, ahol Erdély legjobb 15 diákja mérhette össze tudását. Március 22-én, csütörtökön Kiss Arnold felkészítő tanár úrral indultunk Gyergyóalfaluból Keresztúr felé autóval, ugyanis az országos megmérettetést Keresztúron szervezték. Estére odaérve kedvesen fogadtak minket és elfoglaltuk szálláshelyünket ,majd másnap kezdetét vehette a verseny. Reggel 8 órakor reggelivel vártak a Gimnázium étkezdéjében, ezt követően 8:30-kor a megnyitón köszöntötte a vendégek, versenyzőek Dr. Majdik Kornélia, majd ezt követően előadást tartott Semmelweis Ignácról, ugyanis ő egy 100 éve született magyar orvos volt, akit az „anyák megmentőjeként” is emlegetnek, mivel senki által figyelemre nem méltatott eredményeket ért el a gyermekágyi láz megfékezésében, ezzel korában talán ő tette a legtöbbet azért, hogy az anyák számára a szülés ne rettegést és halálfélelmet jelentsen. Az előadás bemutatása és a versenyzők köszöntése után, 9:00 órakor megkezdődött az írásbeli forduló a Gimnázium konferenciatermébe, ahol megkaptuk a Társulat ajándékát, majd elméleti tudásunkat mérettük össze 9 és 11 óra között. Az írásbeli forduló befejeztével a szervezők kedveskedtek a versenyzőknek enni és innivalóval, majd 11:30-kor kezdődtek a laborgyakorlatok a biológia laboratóriumba. Amint elfoglaltuk a helyünket izgatottan nekiláttunk a feladatnak. Az volt a feladat, hogy 4 ismeretlen vegyületet kellett megállapítani úgy, hogy kénsav oldattal és nátrium-hidroxiddal reagáltattuk. Az észrevételeinket lejegyeztük, valamint jegyzőkönyvet készítettünk a munkamenetről. Erre a feladatra 1 óránk volt, ezért a feladat végeztével 1 órakor visszamentünk a Bende Mózes Gimnázium étkezdéjébe, ahol megebédelhettünk. Amint megebédeltünk, a Bende Mózes Gimnázium tanulói városi körsétát rendeztek a versenyzőknek, amely keretein belül ellátogattunk a Székelykeresztúri Múzeumba, majd a Gyárfás Kúriához, ahol Petőfi Sándor utolsó estéjét töltötte. Mindezek után visszatértünk a Gimnázium dísztermébe, ahol türelmetlenül vártuk az eredményhirdetést, amely 16:00 órától kezdődött. Az eredményhirdetés kapcsán Dr. Majdik Kornélia értékelte a verseny munkálatait és átadta a legkiemelkedőbb diákoknak a díjakat, akik részt fognak venni a Kárpát- Medencei döntőn Egerben. Én a 10. hellyel és sok tapasztalattal, élménnyel és megújult energiával tértem haza, hogy ne adjam fel és még többet készüljek hasonló tematikájú versenyekre.

Ráduly Kincső, VIII. B osztályos tanuló,

Gyergyóalfalu

Bejelentkezés